Autor: Nieznany
Źródło: Kronika Parafialna
Ksiądz
Marian Franciszek Żebrowski

urodzony 3 grudnia 1906r. Bogate / Przasnysz
zmarł 8 września 1993r. Zieluń
rodzice: Aleksander i Wleonora zd. Chełchowska
Proboszcz parafii Zieluń w latach 1947-1971Szkołę powszechną ukończył w rodzinnej miejscowości, zaś do gimnazjum uczęszczał w Makowie Maz., Ciechanowie i Plocku.
Świadectwo dojżałości otrzymał w 1928 roku w Gimnazjum im. Św. Stanisława Kostki (Niższe Seminarium Duchowne).
Po maturze rozpoczął studia filozowiczno-teologiczne w płockim Wyższym Seminarium Duchownym. Ukończył je 10 czerwca 1934 roku i otrzymał święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego.
Pracę kapłańską rozpoczął od wikariatu i prefektury w Gąbinie pod okiem ks. dziekana Władysława Turowieckiego. Tu zastała go wojna. 26 sierpnia 1940 roku został z innymi księżmi aresztowany i przewieziony do Gostynina. Aresztowano również: ks. W Turowieckiego z Gąbina, ks. W. Duszczyka z Dobrzykowa, ks. P. Bytoffa z Trębek, ks. J. Chyczewskiego z Suserza, ks. H. Łebkowskiego ze Szczawina, ks. A. Szałkiewicza z Solca, ks. A. Rogowskiego z Korzenia, ks. J. Szczepkowskiego z Sokołowa i wikarego M. Kubala z Trębek.
Z aresztu, ksiądz Marian Żebrowski został wywieziny transportem 29 sierpnia 1940 roku do Sachsenhausen, a potem 14 grudnia 1940 roku do Dachau. Otrzymał numer 22709. Wówczas do obozu zagłady trafiło 490 duchownych.
Po wyzwoleniu wrócił do kraju w 1947 roku i 5 lipca otrzymał probostwo w Zieluniu nad Wkrą, gdzie duszpasterzował 23 lata do przejścia na emeryturę 31 stycznia 1971roku.
W 1956 roku odznaczony został godnością kanonika w uznaniu za zasługi dla Kościłoa.
W czasie swojego probostwa w Zieluniu wymalował wnętrze kościoła parafialnego, ogrodził posesję plebańską, wybudował budynki gospodarcze. Był księdzem wyrozumiałym i niekonfliktowym. Parafianie darzyli go wielką sympatią. Zawsze służył pomocą.
Zmarł 8 września 1993 roku w Zieluniu, gdzie na miejscowym cmentarzu spoczywa w pokoju.Źródło:
1. Duchowieństwo Diecezji Płockiej Tom 1 cz.1 - Ks. prof. dr hab. Michał Marian Grzybowski2010 ROK ZAŁOŻENIA STRONY
Kontakt e-mail: zielun.pl@gmail.com